3 apró lépés, hogy mindig kézben tarthassuk a pénzügyeket 

0
188

A pénzügyek kezelése, azok kézben tartása sokunk számára komoly kihívást jelent. Lehet, hogy a fizetésünkből kijövünk a hónap végéig, ha azonban felmerül egy váratlan kiadás, esetleg az előre tervezés, a megtakarítás kerül szóba, máris elbizonytalanodunk, hiszen nem tudjuk, hogyan léphetnénk egyről a kettőre. Szerencsére nem kell pénzügyi szakértőnek lenni ahhoz, hogy kontroll alatt tartsuk a kiadásainkat és hozzájárulhassunk egy nyugodt, kiegyensúlyozott jövő eléréséhez, némi tudatosságra és tenni akarásra azonban mindenképpen szükségünk lesz.

1. Mérjük fel a jelenlegi pénzügyi helyzetünket

Mielőtt bármilyen változtatás szóba kerülhetne, először is fontos, hogy tisztába kerüljünk a jelenlegi helyzetünkkel, ezt pedig egy pontos költségvetés elkészítésével tehetjük meg. Első lépésben számoljuk össze, hogy egy adott időszakon – elsősorban egy éven – belül pontosan mekkora bevételre teszünk szert. Ennek során ne csak a havi fix jövedelmünket vizsgáljuk: vegyük figyelembe a cafetéria juttatást, az esetleges féléves vagy éves bónuszokat és akár egy lakáskiadásból, vagy egyéb tevékenységekből származó rendszeres vagy eseti bevételünket is.

A következő feladatunk már egy kicsit összetettebb: számoljuk össze az elmúlt év kiadásait. Gyűjtsük egy csoportba a rendszeres, el nem kerülhető összegeket, ide sorolhatjuk a lakás bérleti díját, a hitelek törlesztőrészleteit és a közüzemi számlákat. A következő kategóriába azokat a kiadásokat gyűjtsük össze, melyek összege időről időre változik: az élelmiszerre, a tisztálkodásra, az utazásra vagy éppen a szórakozásra elköltött pénzösszegeket sorolhatjuk ide.

Ha elkészültünk, már pontosan látjuk, hogy az elmúlt egy évben mekkora bevételhez milyen összegű kiadások tartoznak.

2. Állítsunk fel egy reális költségvetést

Ha az a célunk, hogy a hónap végére egy kicsit magasabb összeg maradjon a bankszámlánkon, az előző pontban elkészített összesítés alapján készítsünk egy havi költségvetést. Ebben természetesen tüntessük fel a fix kiadásokat, az egyéb területeken pedig vizsgáljuk meg, hogy milyen megszorításokra van lehetőség. Ha azt látjuk, hogy irreálisan sokat költünk az étkezésekre, könnyen lehet, hogy a rendeléseket és az éttermi vacsorákat érdemes visszafogni; ha a benzinköltségünk kimagasló, fontoljuk meg a tömegközlekedési eszközök használatát, esetleg azt a lehetőséget, hogy kerékpárral járunk be a munkahelyünkre.

Bontsuk a kiadásokat különböző kategóriákra, és határozzuk meg magunknak, hogy ezeken belül legfeljebb mennyit költhetünk egy hónapban. Ha egyes területeken jól teljesítettünk, például visszafogtuk az autó használatát, az itt megmaradt összeget – egyfajta jutalomként – akár az étkezésekhez vagy a szórakozáshoz is átcsoportosíthatjuk, így nem érezzük majd úgy, hogy életünk csak lemondásokból áll.

3. Hozzunk létre egy sürgősségi alapot

Az élet tele van váratlan helyzetekkel: lerobbanhat az autó, tönkre mehet a hűtőszekrény vagy egy egészségügyi vészhelyzet léphet fel, melyekre érdemes felkészülnünk. Ha az előző pontban foglaltak szerint lecsökkentettük a kiadásainkat, az így fennmaradó összeget – legyen az bármilyen alacsony – különítsük el egy megtakarítási alszámlán, így a bankkártyás fizetésekkor nem fogjuk azt figyelmetlenségből elkölteni. Ehhez a pénzösszeghez csakis akkor nyúljunk, ha tényleg nincs más lehetőségünk, így lesz mögöttünk egy olyan védőháló, ami kellő biztonságérzetet ad majd a kiegyensúlyozottabb élethez.

Természetesen így is előfordulhat, hogy egy szorult helyzetből nem látjuk a kiutat: ha nincs más lehetőség, egy váratlan kiadást akár egy kisebb összegű személyi kölcsön (THM: 11,1-22,4%, közzétéve: 2024.12.11.) segítségével is fedezhetünk, arra azonban mindig figyeljünk oda, hogy a törlesztőrészletek rendezése a költségvetésünkbe minden hónapban beleférjen majd.

Egy kis tudatosság kell!

A lehetőségeinket jelentősen behatárolja az anyagi helyzetünk, a rendszeres havi bevételünk. Mindenkinek más jelenti a pénzügyi stabilitást, mely – ha azt realisztikusan határozzuk meg – apró, következetes lépésekkel elérhető. Kövessük nyomon a kiadásainkat, gondoljuk át, hogy mely területeken tudnánk egy kicsit javítani és a lehetőségeinkhez mérten hozzunk létre egy kisebb összegű megtakarítást, ez ugyanis megadhatja azt a biztonságérzetet, amire mindig is vágytunk.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.