A boldog párkapcsolatért tenni is kell!

0
178

“Semmit nem adnak ingyen!” – így tartja a mondás is, és ez valóban így van. Még a szeretetteli kapcsolatainkba is be kell fektetnünk, csak épp pénz helyett energiát, érzelmeket teszünk bele, ezek által ugyanis jobbá és boldogabbá tudjuk tenni a meglévő viszonyt.

Vigyázunk arra, ami értékes számunkra!

Még annak ellenére is, hogy a mai világban a legtöbb dolog könnyen lecserélhető, eldobható, akadnak olyan értékeink, amikre jól tesszük, ha vigyázunk. Ilyen a párkapcsolatunk, házasságunk is, amely napjainkban már jellemzően szerelemből köttetik, ám ez nem jelenti azt, hogy ne kellene tennünk érte.

Hatással van az egyéni boldogságunkra, elégedettségünkre is!

Az OnlinePszichológus szolgáltatásai segítenek abban, hogy a lelki egészségünket megőrizhessük, ám senki nem vállalhatja át tőlünk a munka dandárját, amit bele kell fektetni abba, hogy jól működhessenek a dolgaink, bensőségesek legyenek a kapcsolataink. Életünk egyik legfontosabb része a házasság, hiszen ez az egyik legmeghatározóbb és legjelentősebb szövetség, ami két ember között köttethet.

A kapcsolatban megélhető intimitás, az érzelmi és egyéb szükségletek kielégítése befolyásolja azt, hogy mennyire vagyunk elégedettek az életünk alakulásával, ám azért, hogy ezeket hosszú időn keresztül is fenn tudjuk tartani, a pár mindkét tagjának tennie kell.

Olyan kihívásokkal kell szembenézni, mint a felmerülő konfliktusok kezelése, egymás elfogadása, az önismeretünk fejlesztése, és a mindezekhez nélkülözhetetlen sikeres kommunikáció fejlesztése, illetve fenntartása.

A közeli kapcsolatokban 5 fontos dimenzió van

Young meghatározta azt az 5 területet, amelynek mentén a szoros viszonyok dinamikái alakulnak. A kötődés, az autonómia, az érzelmesség, a kölcsönösség és az értékelés szempontjából is két végpont között vagyunk elhelyezhetők, ám ha a kapcsolatban lévő felek nem ugyanott vannak óhatatlanul is ütközéseket, konfliktusokat fog generálni.

Olyan helyzetekre kell gondolni, hogy például az egyikünk minden szabad percét a másikkal töltené, míg a pár másik tagjának jelentősebb igénye van az egyedüllétre is. Amikor teljesen eltérő szükségleteinket kell kommunikálnunk, és valamilyen egyezségre jutnunk a kérdésben, akkor az, hogy hogyan tudjuk kezelni a konfliktusokat, szükségszerűen fel fog értékelődni.

A sématerápia segíthet

Az, hogy milyen úton, milyen módszerrel jutunk el odáig, hogy sikeresen, és mindkét fél megelégedettségére folyjon a kommunikáció, kizárólag a saját döntésünkön múlik, de a sématerápia egy jó választás lehet.

A módszer a már említett 5 terület köré helyezi el a 18 sémát, amik az egyénben azért születnek meg, mert lehetetlen minden egyes igényüket kielégíteni, legyen bármilyen tökéletességre törekvő a szülő.

A sémák sémamódokat aktivizálnak, azaz meghatározzák azt, hogy hogyan fogunk viselkedni. A negatív változatok akadályozhatják a boldog kapcsolatainkat, a konfliktusaink megoldását, így érdemes foglalkoznunk velük. A sématerápia ebben tud támogatni bennünket.