Az előárnyékolás a koptatási folyamatok alapját jelenti, persze nem árt tisztában lenni az összes lényeges lépéssel. Ebben az írásunkban minden hasznos információt megosztunk veled ennek kapcsán, így sokkal magabiztosabban kezdhetsz neki.
A szükséges termékek beszerzését pedig könnyedén megoldhatod, a Modellfutár kínálatában a festékek mellett egyéb kiegészítők, weathering folyamatokhoz is használt kiegészítők is elérhetők.
Mindent az előárnyékolásról
Szorosan kapcsolódik az alapozáshoz, ugyanis az eltérő technikák különböző alapozókat igényelnek.
Nézzük meg, hogy mit is jelent az előárnyékolás pontosan: fehér vagy szürke alapozón alkalmazandó, és például ahogyan kiemeljük a panelvonalakat, a fedőfesték a sötétebb csíkoknál sötétebbé válik, így szép kontraszt jön létre.
Ha nem létkérdés, inkább ne feketét válassz e célból, sötétszürke vagy barna ideális lesz. Itt van máris egy példa: fehér alapozót használunk, ha világosítani szeretnénk a fedőfestéken. Jól felhígított szürkével végigfújjuk a panelvonalakat, egyesek egy rétegben viszik fel, míg mások több rétegben dolgoznak. A hígítás amiatt fontos, mivel nagyon kis távolságban kell dolgozni a szórópisztollyal, vagyis közel lesz a felülethez. Annak érdekében, hogy ne széles sugárban terüljön a festék, a kompresszor nyomását csökkenteni kell, azonban a normál hígítású festéket nem lenne képes megfelelően kifújni.
Arra fontos még figyelni, hogy ha túl sokat fújunk ki, eltűnik az árnyékolás, ennek elkerüléséhez vékonyabb rétegben érdemes felvinni, és amikor még úgy érezzük, hogy mehetne egy plusz réteg, akkor célszerű megállni.
Márvány felület létrehozása
Ez esetben fehér vagy szürke festéket, esetleg fehér, szürke és egyéb szürke árnyalat keverékét hígítjuk, majd apró pöttyöket, valamint “kukacokat” nyomunk a felületre. Ezt a technikát egyszínű, kopott járműveknél érdemes bevetni.
Ahhoz, hogy megértsük az egész folyamatot, azt is fontos megismerni, hogy mennyire jelentős a szerepe a megvilágításnak, avagy a makettre eső fénynek. Eszerint ugyanis a fenti, vízszintes területek világosabbak, hiszen jóval több fény jut ezen szakaszokra. Ha tehát fekete alapozót használnánk, a felső területekre fehér festéket kellene fújni.
Az inverz megoldás is járható út
Ez esetben a fehér alapozásra tesszük az árnyékokat, persze ezeken túl is létezik még ütős technika, ami már jóval több rutint és tudást igényel.
A legfontosabb, hogy tanulj, gyakorolj és idővel meg is lesz az eredménye, egyre rutinosabbá válsz, szebbnél szebb, élethű maketteket hozol létre, amelyek már nem játékként díszítik a lakásodat, hanem kész remekművekként.
Végül is, erről szól a makettezés, egyre realisztikusabb példányokat szeretnénk megalkotni, amelyek magukon viselik az idő nyomait, akár a rozsdákat, leverődéseket is.