Gyógytorna térdműtét előtt: ezekről érdemes tudnod

0
262
Gyógytorna térdműtét előtt

Térdízületünk az egyik leginkább igénybe vett testtájunk, mely folyamatos terhelésnek van kitéve, nem csoda, hogy a lakosság körében egyre több esetben van szükség térdműtétre.

Míg régen hónapok is eltelhettek, mire a térdműtött beteg teljes egészében visszanyerte mobilitását, ma már a gyógyulási idő akár néhány hétre is csökkenthető. Ezért is játszhat fontos szerepet a gyógytorna műtét előtt és után is.

Miért fontos a fizioterápia és a gyógytorna?

A két fogalom, bár sokan gondolhatják, nem ugyanazt takarja, a fizioterápia ugyanis egy tágabb kifejezés. A fizikai és kémiai energiákkal való orvosi terápiákat is magában foglalja, a gyógytorna pedig az előbbihez tartozik. Napjainkban újabb és újabb technikák látnak napvilágot, melyek modern kezelési formái biztosítják a páciensek gyors gyógyulását.

Bizonyára tudjuk, hogy gyógytorna esetében komplex kezelésről beszélhetünk, mely a mozgásszervi problémákat hivatott kezelni. Sérülések, ficamok, húzódások esetén sikerrel alkalmazható, de akkor is, ha az ember balesetből lábadozik, vagy épp valamilyen műtét előtt áll.

Cikkünk apropója, a térdműtét egy komoly, és sokakat érintő beavatkozás, amely ha sikeres, jelentősen javíthatja az illető mobilitását és életminőségét. Azonban a páciensnek is hozzá kell tennie a maga részét a műtét utáni rehabilitációhoz, ehhez pedig a legjobb módszer az előzetes és a beavatkozást követő gyógytorna.

Gyógytorna a térdműtét előtt

Azt hihetnénk, hogy csak a műtét után érdemes tornáztatni az érintett végtagot, hogy az hamarabb regenerálódhasson, pedig ez nem így van, nem győzzük eleget hangsúlyozni a preoperatív gyógytornát. A térdműtét előtti torna céljai közé tartozik az izomerő és a mobilitás javítása, a fájdalom csökkentése, a térdízület stabilitásának növelése, valamint már ekkor is tehetünk azért, hogy a műtét után gyorsabban rehabilitálódjon az érintett terület. Ilyenkor többféle gyakorlatot alkalmazhatunk:

  • Izomerősítő gyakorlatokat a comb és a lábszár területén,
  • Mozgásterjedelem-növelő gyakorlatokat, hogy a térdízület hajlíthatósága és nyújthatósága növekedjen,
  • Koordinációs és egyensúlygyakorlatokat annak érdekében, hogy stabilabban álljon a térdünk

Ezeket persze nem kell egyedül végeznünk, a gyógytornászok ebben is segítenek.

Műtét után is érdemes tornáztatni

Ha megtörtént a beavatkozás, érdemes szakember tanácsát kikérni azzal kapcsolatban, hogy Hasonlóan a műtét előtt, azt követően is ajánlottak a stretching gyakorlatok, a stabilizációs és koordinációs mozdulatsorok, az egyensúly fejlesztése és az izomerő javítása.

hogyan is tornáztassuk a műtött végtagot azért, hogy minél gyorsabban helyrejöjjön.

Röntgenvizsgálattal, illetve a leletek bemutatásával a legkönnyebb diagnosztizálni az aktuális állapotot, ennek megfelelően a gyógytornász összeállíthatja a különböző gyakorlatokból álló gyógytornát. Az első állapotfelmérésre tehát ezeket mindenképp érdemes magával vinnie az embernek.

A gyakorlatokat a szakember segítségével, annak rendelőjében is végezhetjük, de gyakori, hogy néhány alkalom után már otthon is képesek leszünk rá. Azért is fontos a következetesség, mert a műtét után a térdrögzítő hordása miatt a térd körüli izmok gyengülni fognak.