Hogyan hatnak ránk a hírek? A média ereje és a mentális jóllét

0
160

Manapság szinte minden oldalon találkozunk különböző hírekkel, amelyek befolyásolják a hangulatunkat és a mindennapi életünket.

Talán már te is tapasztalhattad, hogy például a Filter.hu híreinek olvasgatása milyen hatással van a közérzetedre attól függően, hogy negatív vagy pozitív tartalmakat böngészel.

Egy nemrégiben készült kutatás éppen ezt a jelenséget vizsgálta. A kutatók kíváncsiak voltak, hogy a különböző típusú hírek miként hatnak az emberek érzelmi és mentális állapotára. A résztvevőket több csoportra osztották, hogy megfigyeljék, milyen következményei vannak a különféle tartalmak fogyasztásának.

Negatív hírek: félelem és szorongás

A kutatás egyik csoportja kifejezetten negatív híreket olvasott vagy nézett. Ide tartoznak az olyan rémisztő történetek, mint terrortámadások, gyilkosságok és más súlyos esetek. Az eredmények alapján ezek a hírek jelentősen növelték a stressz és a szorongás szintjét.

Azok, akik kizárólag ilyen tartalmakat fogyasztottak, egyre sötétebb színben látták a világot, és az emberiség jövőképét is komorabbnak érezték.

Az ilyen típusú tartalmak hosszabb távon árthatnak a mentális egészségnek, különösen a COVID-19-hez hasonló világjárványok során, amikor a bizonytalanság és a szorongás egyébként is hangsúlyosabban jelen van a mindennapokban.

A pozitív hírek hatásai

Ellentétben a csak negatív hírekkel találkozó csoporttal, azok, akik pozitív történeteket is olvashattak, jelentősen jobb közérzetet tapasztaltak. Ezek a résztvevők látták az emberiség jóságát, és általánosságban is optimistábban tekintettek a világra.

Például a tragédiák után történő összefogásokról és segítő akciókról szóló hírek pozitív hatást gyakoroltak az emberek hangulatára és hozzáállására.

Kiderült, hogy a jótékony cselekedetek történetei enyhítik a negatív hírek okozta stresszt, különösen olyan témákban, mint a közösségi élet.

Szórakoztató tartalmak: csak ideiglenes enyhülést nyújtanak?

A vizsgálat szórakoztató, könnyed anyagokat is bemutatott néhány csoportnak. Érdekes módon ezek a tartalmak nem bizonyultak elég hatékonynak a hosszútávú jó közérzet elősegítésében, bár átmenetileg elterelhették a figyelmet a mindennapi stressztől.

Úgy tűnik, hogy az emberek mélyebb, tartósabb érzelmi feltöltődést találnak azokban a történetekben, ahol valódi emberi jóságot és összefogást tapasztalhatnak.

Mit tanulhatunk az eredményekből?

Fontos, hogy a mindennapi híráradatban tudatosan válasszuk meg, mit olvasunk vagy nézünk. A pozitív hírek ugyanolyan elengedhetetlenek, mint a negatív események ismertetése, és érdemes olyan forrásokat keresni, amelyek kiegyensúlyozottan mutatják be mindkettőt.

A Filter.hu például egy olyan platform, ahol különböző tartalmak között válogathatsz. Az oldalon az életmódtól kezdve a szórakozáson át számos lehetőség vár rád, hogy személyes érdeklődésed szerint formáld a napod.

A kutatás rámutat arra, hogy saját mentális jóllétünket hogyan támogathatják az értékes, pozitív hírek. Érdemes figyelmet fordítani arra, hogy mit engedünk be a mindennapjainkba, hiszen ez nemcsak személyes közérzetünkre, hanem a világképünkre is jelentős hatást gyakorol.