Ma már mindenkinek ott van a kezében az okostelefon, így nem csoda, hogy még azok is több fotót és videót tárolnak a készülékükön, akik egyébként nem is nagyon használják fényképezésre a mobilt.
Idővel ezek a fájlok megsokasodnak, és ha nem szelektálunk rendszeresen, elfoglalhatják a belső memória nagy részét, ami viszont lassulásokat, fennakadásokat eredményezhet. Hogy mit tegyünk? Cikkünkben a lehetséges megoldásokat járjuk körül.
- A számunkra tökéletes telefont válasszuk ki
Amikor új mobilt veszünk, gondoljunk a lehetséges következményekre, és eleve az igényeinknek megfelelően döntsünk. A Samsung Galaxy A15 például jó választás lehet azoknak, akik tudják, hogy sok dokumentumot, fotót, videót fognak tárolni a készüléken, mert ennek a modellnek a tárhelye bővíthető memóriakártyával.
Mindig kérdezzük meg az adott telefonbolt ügyfélszolgálatát, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban. A CoolMobile.hu webáruházban például rendkívül segítőkészek, hasznos tanácsokat tudnak adni a vásárlóknak.
A legfőbb kérdés, amit tisztáznunk kell: fontos-e a nagy tárhely, vagy inkább a felhőbe mentsük a dolgokat? Persze ehhez azt is érdemes tudnunk, mik azok, amelyek nagy helyet foglalnak majd a telefonunkon: egy-két alkalmazás még nem gond, ha több applikációt is letöltünk, annak kell majd elegendő memória is.
A 128 GB-os helyett tehát válasszunk inkább 256 GB-os modellt, de ha biztosra akarunk menni, akkor a prémiumkategóriás mobilok között nézelődjünk inkább, ahol az 1 TB belső memória sem ritka.
- Mentsünk a felhőbe!
Szerencsére ma már van mód arra, hogy a felhőben tároljuk az adatainkat. A Google Drive, a Microsoft OneDrive, a Dropbox vagy épp az iCloud hasznosak e szempontból. Előnyük, hogy bármilyen eszközről hozzáférhetők, hiszen szinkronizálhatjuk a készülékeket. A másik pozitívumuk, hogy itt nagy hely áll rendelkezésre a mentéshez.
Ugyanakkor, ha az itt meglévő tárhely mégsem lenne elég, akkor a nagyobbért már fizetni kell, a havi díj pedig sokak számára megterhelő lehet. Vannak, akik ide is, oda is mentenek a felhőben, egy idő után pedig zavaró, és elfelejtjük, mi hol található.
A másik hátrány, hogy a netre feltöltött adatok nincsenek 100%-os biztonságban – nemcsak a hackertámadások miatt! Elég egy bekapcsolva felejtett laptop a munkahelyen, és akár idegenek is megnézhetik a féltve őrzött képeinket, videóinkat. Bár valóban könnyen megoszthatóak a feltöltött fájlok – néha balul is elsülhet az egész.
- Bővítsük a telefonunk tárhelyét!
Ha a rendelkezésre álló belső memória nem lenne elég, akkor microSD-kártyával tovább növelhetjük a kapacitást. Viszont itt is fontos, hogy olyan készülékünk legyen, amely alkalmas erre.
A legújabb modelleknél már néha elfelejtkeznek a gyártók erről a praktikus, de régimódi lehetőségről, így érdemes rákérdezni a forgalmazónál a mobil paramétereire. A memóriakártyán tárolt adatok is sérülhetnek ugyan, de kevesebb az esély erre, ha tokkal is védjük a telefont.
A döntés a mi kezünkben van: az igényeink, szokásaink nagyban befolyásolják majd a választást – de élhetünk hibrid megoldásokkal is, az a biztos!