Különleges húsvéti szokások – így ünnepelnek a világ különböző pontjain

0
51

A húsvét világszerte a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, amely Jézus feltámadását hirdeti, de emellett rengeteg népi hagyomány, gasztronómiai szokás és vidám rituálé kapcsolódik hozzá. Míg hazánkban a locsolkodás, a hímes tojás és a sonka az ünnep elmaradhatatlan elemei, más országokban egészen különleges húsvéti szokások élnek – néhol meghökkentők, máshol megmosolyogtatók, de mindenütt kulturálisan izgalmasak.

Utazz velünk körbe a világban, és ismerd meg, hogyan ünneplik a húsvétot különleges módon más nemzetek!

Finnország – húsvéti boszorkányok

Finnországban húsvét idején a gyerekek boszorkánynak öltözve járják végig a környéket, fűzfaágakkal és saját készítésű képeslapokkal. A hagyomány hasonlít a halloween-i „csokit vagy csalunk” játékhoz, csak itt a gyerekek verset mondanak és cserébe édességet vagy pénzt kapnak. Ez a hagyomány a régi hiedelmekhez nyúlik vissza, miszerint a gonosz szellemek húsvétkor különösen aktívak – a boszorkányjelmez és a füstölő ágak célja ezek elűzése.

Olaszország – tűzijáték és egy óriási sütemény

Firenze városában „Scoppio del Carro”, azaz a kocsi felrobbantása néven ismert hagyományos húsvéti látványosság zajlik: egy díszes, tűzijátékokkal megrakott szekeret robbantanak fel a dómtéren, miközben harangszó kíséri az eseményt. Ez szimbolizálja a feltámadás fényét és örömét. Olaszország más részein is bőséges lakomákat rendeznek, ahol a híres „colomba” (húsvéti kalács galambformában) az asztal dísze.

Svédország – színes tojások és nyuszis levelek

Svédországban a húsvétot hasonlóan ünneplik, mint Finnországban: a gyerekek húsvéti boszorkányként járnak házról házra, ám emellett nagyon népszerű a „påskbrev”, azaz húsvéti levélküldés. A gyerekek kézzel készített, díszes borítékban csokitojást vagy kis ajándékot adnak át egymásnak. A skandináv országokban a húsvéti díszítés gyakran hasonlít a karácsonyra, csak itt tarka tollakkal és tavaszi motívumokkal ékesítik a fűzfaágakat.

Spanyolország – monumentális körmenetek

Spanyolországban a húsvétot (Semana Santa) rendkívül látványos vallási körmenetekkel ünneplik, főleg Andalúzia városaiban. A résztvevők díszes öltözetben, gyakran csuklyás fejfedőben viszik végig az utcákon a vallási ereklyéket és szobrokat, miközben zene és dobszó kíséri őket. A hangulat egyszerre komoly, ünnepélyes és mélyen vallásos – a spanyol húsvét az egyik legdrámaibb ünnepi hagyomány Európában.

Ausztrália – nyuszi helyett erszényes?

Ausztráliában a nyuszi nem mindenki kedvence: mivel a nyulak betelepített, invazív fajnak számítanak, sokan nem tartják helyénvalónak a húsvéti szimbólumként. Helyette egy helyi állat, a „bilby” (egy hosszúfülű erszényes) vált népszerűvé, így húsvétkor sok helyen csokibilbyket árulnak nyuszi helyett. Ezzel az őshonos faj védelmére és az ökológiai tudatosságra is felhívják a figyelmet.

USA – elnöki tojásgurítás

Az Egyesült Államokban minden évben megrendezik a híres „White House Easter Egg Roll” eseményt a Fehér Ház kertjében. Itt gyerekek versenyeznek egymással, ki tudja gyorsabban végiggurítani a fűben a díszes tojást egy fakanállal. Az eseményt gyakran maga az elnök nyitja meg, és színes programokkal, játékokkal és koncertekkel kísérik.

Lengyelország – vízbe mártott hagyomány

Lengyelországban húsvéthétfőn van a „Śmigus-Dyngus”, ami a magyar locsolkodás rokona – de sokkal vadabb formában. Az emberek vödrökkel, vízipisztolyokkal vagy akár slaggal is megöntözik egymást. A hagyomány szerint akit megöntöznek, az egész évben egészséges és szerencsés lesz. A fiatalok különösen élvezik ezt a napot – utcai vízicsatává alakulhatnak a városok.

Haiti – húsvét dobokkal és tánccal

A karibi szigeten a húsvétot szorosan összekapcsolják a voodoo hagyományokkal is. A szent hetet élénk színű felvonulásokkal, énekkel, dobolással és tánccal ünneplik. Ez az egyedülálló kulturális keveredés a keresztény és az afrikai spirituális hagyományokat ötvözi, így egy egészen különleges, látványos és hangulatos húsvéti ünnepet eredményez.

Görögország – robbanó fazekak

Korfu szigetén a húsvét legemlékezetesebb része, amikor agyagfazekakat dobnak ki az ablakokból nagyszombat délelőttjén. A fazekak nagy robajjal törnek darabokra az utcán, miközben az emberek örvendeznek. A hagyomány célja az ördög és a rossz szellemek elűzése, de szimbolizálja a megújulást és az új élet kezdetét is.

Húsvét, sokféleképpen

A különleges húsvéti szokások azt mutatják meg, hogy bár a húsvét alapja ugyanaz – a feltámadás ünnepe –, a megélés és a köré épülő hagyományok kultúránként és földrajzi tájanként rendkívül változatosak. Egyes országok mély vallási áhítattal, mások játékosan, humorosan, vagy épp szimbolikusan ünnepelnek.

Egy biztos: a húsvét világszerte az újjászületés, a fény és a közösség ünnepe, amelyhez minden nép hozzáteszi a saját hagyományait – és ettől lesz igazán színes és gazdag.