Az épületek energiahatékonyságának és tartósságának, stabilitásának megőrzése érdekében elengedhetetlen a megfelelő minőségű lábazatszigetelés.
A Józan Kft.-nél XPS polisztirol szigeteléshez számos eszköz kapható, amelyek segítik a munkavégzést, és garantálják a kívánt eredmény elérését.
A lábazat szigetelésének jelentősége
Az épület legalsó részének szigetelése jelentősen hozzájárul az energiahatékonysághoz. A szigetelés hiánya, vagy annak nem megfelelő minősége komoly hőveszteséget eredményezhet, ami télen jelentősen megdobja a rezsiköltségeket.
- Vízszigetelés: ez megakadályozza a nedvesség bejutását az épület szerkezetébe. Amennyiben nem megfelelő, az hosszú távon komoly szerkezeti károkat okozhat az épületben. A víz károsítja, gyengíti a lábazatot, illetve hatására penészesedéssel is számolni kell.
- Védelem a fizikai sérülésekkel szemben: a szigetelés számos egyéb külső tényezőtől is védi az épület lábazatát. A minőségi, tartós és ellenálló anyag, valamint a megfelelő kivitelezés gondoskodik a lábazat hosszú távú védelméről.
Szigetelőanyagok
Számos különböző szigetelő anyag érhető el, eltérő tulajdonságokkal.
- Extrudált polisztirol (XPS): Az XPS egy előszeretettel használt anyag a lábazat szigetelésben. Ezek a lemezek nagy nyomószilárdsággal rendelkeznek, ellenállnak a nedvességnek és könnyen kezelhetőek, hatékonyan lehet velük dolgozni. Talajjal érintkező szerkezeti elemek szigetelésére is kiválóan alkalmas.
- Expandált polisztirol (EPS): Az EPS szintén egy népszerű szigetelőanyag, igaz a nedvességgel szemben kevésbé ellenálló, mint az XPS. Ugyanakkor rendkívül jó hőszigetelő képességgel bírnak, és kedvező áron hozzájuk lehet jutni. Olyan területeken tökéletesen alkalmazható, ahol a nedvesség elleni védelem nem annyira hangsúlyos.
- Bitumenes lemezek: A bitumenes lemezek vízszigetelő képessége egészen kiváló. Ezeket az elemeket általában valamilyen hőforrással rögzítik a felülethez, ezzel pedig tartós és hatékony megoldást nyújtanak.
Szigetelési technikák
Nem csak a szigetelőanyagok sokfélék, de a szigetelési technikák is nagy változatosságot mutatnak.
- Lánghegesztés: Ezt elsősorban a bitumenes lemezek rögzítésénél alkalmazzák. Ez biztosítja a szoros illeszkedést, ezáltal pedig a tökéletes vízszigetelést. A folyamat elvégzéséhez speciális eszközök és szakértelem szükséges, épp ezért általában szakemberek végzik.
- Mechanikus rögzítés: Ez a leggyakrabban alkalmazott technika. A lemezeket ragasztóval, vagy speciális dübelekkel illesztik egymáshoz és a lábazathoz, ami biztosítja a stabil és tartós szigetelést.
- Kombinált szigetelés: A teljes körű szigetelés érdekében gyakran használják különböző anyagok és technikák kombinációját. Ezáltal tökéletes víz- és hőszigetelés érhető el.
Hogy az adott helyzetben melyik anyag és technika a leghatékonyabb, arról érdemes szakemberrel előre egyeztetni, ezzel elkerülhető az anyagi és időbeli veszteség.