Mit tegyünk a párás sarkok ellen?

0
233
para mentesito

Nem keveseknek okoz gondot, hogy az őszi-téli, sőt még a nedvesebb tavaszi hónapokban is pára jelenik meg a helyiségek sarkaiban. Bár az évtizedekkel ezelőtt épült, nem megfelelően szigetelt házaknál jelenti a legnagyobb problémát, az új épületeknél is gyakran jelentkezik. 

Ott, ahol alacsonyabb a hőmérséklet, egy magasabb páratartalmú helyen kicsapódik a levegő víztartalma. Általában a sarkok a leghidegebbek, ezért itt jelennek meg először a kis vízcseppek. Szerencsére ma már sokféle módszerrel és készülékkel orvosolható ez a jelenség. A Páramentesítő.hu kínálatában például több típusú páramentesítő eszközt talál, melyek között a saját igényei szerint tud szelektálni.

Praktikák a párás sarkokra

Bár általános probléma, de ha kellő figyelmet fordítunk rá, akkor minimalizálható a páralecsapódás a helyiségek sarkaiban. Mit tegyen?

  • A rendszeres szellőztetés az egyik gyógyír. Persze télen ne hagyja órákon át nyitva az ablakokat, többször pár perc bőven elég.
  • A műanyag nyílászárók nagyon jól tartják a meleget, ugyanakkor fokozzák is a párásodást. Ha nem szeretné állandóan nyitogatni az ablakokat, szereltessen rájuk szellőzőréseket! 
  • Amennyiben felújítás előtt áll, segíthetnek a lélegző festéket, illetve a hőszigetelés.

Ha ezeket kipipálta, és mellé még beszerez egy páramentesítő készüléket is, akkor hatékonyan tudja orvosolni a problémát!

Kompresszoros páramentesítők jellemzői

Ezekben a páramentesítőkben egy kompresszoros hűtükör üzemel, ami a beszívott levegőből kivonja a páratartalmat, ami vízcsepp formájában a tartályukban összegyűlik. Ezután egy kondenzátoron át a felmelegített levegő a helyiségbe áramlik.

A páramentesítők különböző teljesítményen működnek, ettől függ, hogy hány literes a kapacitásuk. Léteznek kifejezetten okos, wifis készülékek és alapverziók. Ki-ki a saját és a helyiség igényeire szabva tud választani.

Mire ügyeljen vásárlás előtt?

Mielőtt páramentesítőt vásárolna, néhány kérdést érdemes tisztázni, hogy a lehető legjobb hatásfokkal működjön a párátlanítás. Ezek a következők:

  • Mekkora az érintett terület, milyen ott a hőmérséklet?
  • Milyen fokú a páralecsapódás? Mekkora a páratartalom?
  • Milyen űrtartalma legyen a készülék vízgyűjtő tartályának?
  • Hálószobáról van-e szó, vagyis szükséges-e a csendes működés?
  • Mobil verzióra van-e szükség vagy fixen használná, egy helyen?
  • Állandó üzemelést tervez, vagy csak napi néhány órát dolgozna a gép?
  • Igényt tart-e specifikus, például légszűrő funkcióra?

Ha a kérdésekre megvan a válasz, garantáltan olyan készüléket tud választani, ami megszünteti a páralecsapódást.

Amennyiben vízcseppeket lát bármely helyiség sarkában, gondoskodni kell a párátlanításról. Ahhoz azonban, hogy tisztában legyen a levegő páratartalmával, érdemes először beszerezni egy higrosztátot. Az ideális érték 40-60% közötti, ha ettől magasabb, érdemes elgondolkodni a páramentesítők használatán.