Egy régi fa ajtó nemcsak funkcióját tölti be, hanem hangulatot is teremt a lakásban. Egy gondosan felújított, újrafestett ajtó pedig szinte új díszévé válhat az otthonodnak – és nem utolsósorban pénzt is spórolhatsz vele. Ha úgy érzed, hogy eljött az idő a megújulásra, de nem szeretnél asztalost hívni, jó hír: a fa ajtók felújítása házilag is remekül kivitelezhető egy kis türelemmel és némi előkészülettel.
Kezdd a megfelelő hely kiválasztásával
Első lépésként válassz egy jól szellőző, pormentes helyet, ahol nyugodtan dolgozhatsz. Ha van rá lehetőség, szereld le az ajtót a helyéről, és vízszintesen tedd le két bakra vagy stabil asztalra. Így könnyebb hozzáférni a felület minden részéhez, és elkerülheted a csöpögést.
Előkészítés – ne ugorj fejest a festésbe
A legtöbb hiba abból származik, hogy túl hamar nyúlunk az ecsethez. Egy jól előkészített ajtó viszont már félig kész munka.
-
Tisztítás: Mosd le az ajtót meleg, enyhén szappanos vízzel. Távolíts el minden zsíros foltot, port, pókhálót.
-
Szerelvények eltávolítása: Vedd le a kilincset, zárat, pántokat – vagy ragaszd le maszkolószalaggal, ha nem akarod leszerelni.
-
Régi festék eltávolítása: Ha a régi festék hámlik, repedezett, használj csiszolópapírt vagy festékmarót. A sima, lakkozott felületet is érdemes megcsiszolni, hogy a festék jobban tapadjon.
-
Felületi hibák javítása: A mélyebb karcokat, lyukakat fához való javítótapasszal töltsd ki, majd újra csiszold át a teljes felületet.
Festék és szerszám választása
Fontos, hogy milyen felületet szeretnél látni az ajtón: mattot, selyemfényt vagy fényeset. A vízbázisú zománcfestékek kevésbé szagosak, gyorsabban száradnak és környezetbarátabbak, míg az oldószeres festékek tartósabbak, de nehezebb velük dolgozni.
Szükséged lesz:
-
keskeny és közepes méretű ecsetre
-
kis méretű festőhengerre sima felületekhez
-
maszkolószalagra
-
alapozóra (ha új fára festesz vagy világos színre váltasz)
-
színes fedőfestékre
A festés menete – türelemjáték, de megéri
-
Alapozás: Ha a fa nyers vagy sötétből világosra festesz, használj alapozót. Egy vékony réteg is elég, de sokat számít a tapadásban és a színfedésben.
-
Első réteg: Vékonyan, egyenletesen vidd fel az első réteget. A hengerrel a nagyobb síkfelületeket, az ecsettel a sarkokat és éleket fesd.
-
Száradás és csiszolás: Hagyd száradni a festéket a gyártó által ajánlott ideig, majd finoman csiszold meg (220-as papírral), hogy a második réteg simább legyen.
-
Második réteg: Ezzel már elérheted a végleges színhatást. Ha szükséges, egy harmadik vékony réteget is felvihetsz.
-
Maszkolás eltávolítása: Még enyhén nedves állapotban húzd le a maszkolószalagot, így éles, tiszta vonalat kapsz.
Trükkök a szép végeredményért
-
Ha dombornyomott vagy paneles az ajtó, először mindig a mélyedéseket fesd ki, és csak utána a sík részeket.
-
Ügyelj arra, hogy ne hagyj cseppet vagy megfolyt festéket – ezeket azonnal simítsd el.
-
Inkább három vékony réteget vigyél fel, mint egy vastagot. A vékony rétegek gyorsabban száradnak és tartósabbak.
Új színt a térnek
Ne félj új árnyalatokat kipróbálni! Egy sötétkék, olajzöld vagy elegáns szürke árnyalat igazi karaktert adhat az ajtónak – főleg, ha világos fal veszi körül. A matt fekete vagy grafit szín különösen divatos, ha modern hatást szeretnél elérni. A természetes fa hatást kedveled? Akkor válassz lazúrt, amivel megőrizheted a fa erezetét.
Nem csak ajtót újítasz, hanem hangulatot is
A fa ajtók felújítása házilag nemcsak kreatív, de kifejezetten kielégítő munka is. Egy jól sikerült festés után új fényt kap a szoba – és valószínűleg te is kedvet kapsz a folytatáshoz. Lehet, hogy a következő projekt a szekrényajtó vagy az ablakpárkány lesz?
Ahogy mondani szokták: egy új ajtó mindig új lehetőségeket nyit. És ha te magad újítod fel, az élmény is duplán a tiéd lesz.